جزئیات
تعداد نظرات ارسالي: 0
تعداد بازديد: 253
تاريخ ايجاد: 89/09/13 00:00
نويسنده: gholipor gholipor


نگاهي به صنعت خودرو:
اعلام آمار تولید خودرو در هشت ماهه اول سال و رشد 19 درصدی کل تولید خودرو در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان دهنده رشد رضایت بخش تولید خودرو از نظر کمی است حتی این رشد می تواند به گونه ای نگرانیهای ناشی از تاثیر مخرب تحریمها بر کلیت صنعت خودرو را رفع کند زیرا قریب به نیمی از هشت ماهه اول سال در دوره بعد از تحریم اخیر شورای امنیت سازمان ملل واقع شده است . البته این بدان معنا نیست که در آینده این تحریمها به همین منوال بر صنعت خودرو فشار بیاورند زیرا دامنه تاثیر تحریمها بر صنعتی که به هر حال از نظر حجم تولیدات و به تبع آن حجم واردات و موجودی قطعات صنعتی بزرگ است ممکن است در زمان بلندتری مشخص گردد.
خودروسازی ایران صد البته پیشینه تاریخی بلندی دارد زمانی که ایران کارخانه مونتاژ خودرو تاسیس می کند نه تنها بسیاری از کشورهای هم سطح ایران از چنین صنعتی محروم بودند بلکه برخی از غولهای فعلی صنعت خودرو حتی متولد نشده بودند از نظر کمیت تولید نیز صنعت خودرو را می بایست در ردیف صنایع پرفروش کشور قلمداد کرد و دو بنگاه بزرگ خودروسازی وشرکتهای وابسته و تابعه آنها از بزرگترین بنگاههای صنعتی ایران به حساب می آیند. اما با این حال صنعت خودرو در حال حاضر صنعتی نیست که بتواند به حیات طبیعی خود در شرایط رقابت عادلانه با رقبای خارجی ادامه دهد. آنانکه اهل تحلیل اقتصادی هستند بهترین دلیل این ادعا را همان سطح تعرفه واردات خودرو می دانند زیرا در حال حاضر خودروهای ساخت خارج می بایست علاوه بر بهای تمام شده تولیدشان رقمی تقریبا معادل آن را به مبادی گمرکی ایران بپردازند اما با این رقابت کاملا نابرابر و با موانع غیر تعرفه ای متعدد می بینیم که خودروهای خارجی در بازار ایران رخنه می کنند. برای عامه مصرف کنندگان نیز این نکته در عقب ماندگی کیفی خودروهای ساخت داخل کافی است که اولین سواری مونتاژی صنعت خودرو با گذشت بیش از چهار دهه امروز در قالب وانت به مصرف کننده وطنی عرضه می شود و بدتر از آن موتور همان خودرو با اندک تغییراتی بر روی بدنه سنگین یک سواری که بیش از دو دهه از آغاز عرضه آن می گذرد قرار گرفته و کم خواهان ترین سواری موجود صنعت خودرو را شکل داده است.
بنابراین صنعت خودرو ایران به نقطه ای رسیده که حامیانش را با استدلال بزرگی و رشد آمار تولیدات به میدان حمایت می فرستد و منتقدانش را با کیفیت پایین محصولات و ناتوانی از رقابت با خودرو سازان خارجی تشجیع می کند در واقع هم استدلال حامیان صنعت خودرو شنیدنی است و هم حرف منتقدان این صنعت اصولی و منطقی است.
راه چاره صنعت خودرو در ایجاد ارتباط بیشتر و گسترده تر با شرکای خارجی، گسترش تحقیق و توسعه با همراهی صاحبان برند در صنعت خودرو، و قرار گرفتن در مسیر فزاینده رقابت از طریق کاهش برنامه ریزی شده تعرفه های گمرکی است . آمار 987 هزار خودرو تولید شده در مدت هشت ماه نشان می دهد صنعت خودرو سازی با دستگیری همیشگی دولت به اندازه ای بزرگ شده است که حذف آن پر هزینه تر از رقابتی کردن و ماندگار کردن است.
در ماههای آینده که دیر یا زود دولت طرح هدفمند سازی یارانه ها را به اجرا خواهد گذاشت صنعت خودرو نیز از دو سوی تهدید می شود هزینه انرژی در فرایند تولید افزایش یافته و قیمت کالای مکمل تولیداتش (سوخت انواع خودرو) افزایش خواهد یافت و این مساله باعث خواهد شد بخشی از تقاضای خودرو کاهش یافته یا حداقل بعضی از تقاضاها به سوی خودروهای کم مصرف تر سوق داده شود. در هر حال خودروسازان باید این تغییر را چنان مدیریت کنند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند .
در کوتاه مدت تغییرات کوچک و ارزان در انواع کم مصرف و پرتیراژ سواری بزرگترین برگ برنده خودرو سازان است که به نظر می رسد گروه سایپا این قدم را با تکیه بر سواری پر تیراژ پراید به خوبی آغاز کرده است در بلند مدت اما چاره ای نیست جز آنکه به سمت خودروهای جدید با استفاده از برندهای خارجی و به طور همزمان ایجاد تغییرات در آنها و تلاش در جهت خودروساز شدن حرکت کنیم.

js