جزئیات
تعداد نظرات ارسالي: 0
تعداد بازديد: 276
تاريخ ايجاد: 89/09/06 00:00
نويسنده: gholipor gholipor


نگاهي به بازار مسكن:
وزارت مسکن و اتحادیه صنف مشاوران املاک از اجرایی شدن سامانه اختصاص کد به هر معامله مسکن در قالب عرضه کارت شارژ توسط اتحایه مزبور خبر می دهند خبری که در کنار افزایش هزینه معامله برای بنگاهداران به دلیل لزوم خرید کارت شارژ، امنیت معاملات مسکن را افزایش داده و زمینه کنترل دقیق بازار را برای متولیان وزارت مسکن و حتی مسولان تنظیم بازار فراهم می سازد.
علاوهر بر این وزارت مسکن از اجرائی شدن قیمت گذاری و تعیین محدوده مجاز برای اخذ اجاره بها در مناطق مختلف شهر تهران با همکاری اتحادیه صنف مشاوران خبر می دهد که به زعم این مسولان تاثیر قابل توجهی بر کاهش میانگین اجاره بها در سطح شهر تهران دارد. همچنین زمزمه هایی در خصوص اخذ مالیات از همه موجران بدون توجه به متراژ واحد مسکونی اجاره داده شده به گوش می رسد.
همه این اخبار برای بازار مسکن تقریبا یک تاثیر واحد دارند و آن اینکه تقاضای سوداگرانه مسکن را کاهش می دهند و از این نظر جهت گیری این برنامه ها را می بایست به سمت سالم سازی بازار ارزیابی کرد گرچه از جنبه هایی می توان به این برنامه ها انتقاداتی نیز وارد نمود. انجام معامله صرفا با استفاده از کارت شارژ که در جهت شفاف شدن بازار و امکان ایجاد نظارت و اخذ اطلاعات دقیق از بازار است یک جهت گیری اساسی برای امنیت خاطر فعالان بازار و ایجاد امکان سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت برای متولیان بخش مسکن اعم از وزارت مسکن و شهرسازی، بانک مسکن و طرح مسکن مهر است. اما باید توجه داشت در کوتاه مدت ممکن است چنین طرحی باعث غیر رسمی شدن بخشی از معاملات شده یا حلقه هایی از معاملات سوداگرانه بدون ثبت در سامانه و در قالبهایی همچون اخذ وکالت بلاعزل انجام پذیرد. بنابراین این اقدام خوب و قابل دفاع می بایست با تمهیداتی برای گستره شمول آن همراه شود تا بانک اطلاعاتی قابل دفاعی از معاملات مسکن تشکیل گردد.این سامانه علاوه بر اینکه سطح معاملات غیر قانونی و سوء استفاده های مجرمانه را به شدت کاهش می دهد انگیزه خرید و فروش سوداگرانه مسکن را نیز به شدت کم می کند زیرا امکان اخذ مالیات از خریداران و فروشندگان حرفه ای مسکن را فراهم می سازد.
اقدام دیگر اعلام شده در خصوص کنترل بازار مسکن تعیین محدوده مجاز اخذ اجاره بهاست که قرار است با همکاری اتحادیه مشاوران املاک انجام شود این اقدام که بیشتر با هدف حمایت از مستاجران تدوین می شود اگر با واقعیات بازار هماهنگ نباشد بیشتر به ضرر این گروه است تا به نفع آنان زیرا اگر محدوده های تعیین شده با قیمتهای رایج بازار تفاوت زیادی داشته باشد از سویی باعث کاهش عرضه واحدهای استیجاری شده و از سوی دیگر تمایل به تنظیم اجاره نامه های غیر رسمی بدون رعایت سقفهای تعیین شده را افزایش می دهد. اما اگر مبتنی بر واقعیات بازار باشد می تواند به قیمت گذاریها نظام بخشیده و از قیمتهای غیر منطقی بازار بکاهد . با اینحال تاثیر این اقدام -به هر شکلی که اجرا شود- در کاهش تمایل به خرید سوداگرانه مسکن غیر قابل انکار است.

برنامه دیگری که زمزمه آن همزمان به گوش می رسد احتمال اخذ مالیات از اجاره بهای همه واحدهای مسکونی است از نظر مالیات ستانی این سیاست که در راستای افزایش پایه مالیاتی است یک اقدام مناسب و قابل دفاع است اما این اقدام در کنار تعیین محدوده مجاز اخذ اجاره بها می تواند تمایل به تنظیم غیر رسمی مبایعات را افزایش دهد

برایند همه این برنامه ها در جهت کاهش سوداگری در بازار مسکن است و این تاثیر در بلند مدت به نفع بازار است اما در کوتاه مدت که مازاد عرضه مسکن انگیزه ساخت و ساز را کاهش داده این اقدامات رکود را طولانی تر می کند.

js