جزئیات
تعداد نظرات ارسالي: 0
تعداد بازديد: 274
تاريخ ايجاد: 89/06/27 00:00
نويسنده: gholipor gholipor


بازگشت فولاد به سبد حمايتي؟
در پی افزایش غیرمنطقی قیمت محصولات فولادی در بازار، وزرای عضو کمیسیون ماده یک، کاهش تعرفه فولاد را در دستور کار خود قرار دادند به طوری که احتمال بازگشت مجدد فولاد به سبد حمایتی دولت وجود دارد.

اگرچه بسیاری علت اصلی این افزایش کاذب را احتکار به امید گران تر شدن قیمت‌های جهانی می دانند اما برخی هم معتقدند این افزایش قیمت، به دلیل بالابودن تعرفه ها به بهانه حمایت از تولید بوده و به همین دلیل، کاهش تعرفه فولاد در دستور کار وزرای عضو کمیسیون ماده یک قرار گرفته است.

از سوی دیگر، مدیرکل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با تاکید بر اینکه با وجود افت قیمتها در بازار فولاد؛ اما قیمتها همچنان حبابی است، از انجام پیگیریهای لازم برای کاهش رسوب محصولات فولادی در بنادر کشور خبر داد.به گفته میرآخورلو، وزارت بازرگانی به منظور تنظیم بازار محصولات فولادی در کشور، تسهیل واردات و تسریع در ترخیص از بنادر را الزام کرده است. بر این اساس، تمامی تولیدکنندگان باید محصولات خود را در بورس عرضه کنند، در غیر این صورت قیمت گذاری می‌شوند.

این مقام مسئول دولتی تصریح کرد: انتظارات ناشی از هدفمند کردن یارانه ها باعث شده است تا تمایل به جذب این کالا برای ذخیره سازی بالا رود، ضمن اینکه در ماههای قبل با توجه به پایین بودن قیمتهای داخلی نسبت به قیمتهای جهانی، انگیزه ای برای واردات وجود نداشت و عملا کمبود واردات و فشار تقاضا باعث افزایش قیمت شده بود. وی از احتمال کاهش حقوق و عوارض گمرکی برای واردات فولاد از سوی دستگاههای دولتی خبرداد و گفت: این کار سبب می شود تا دستگاههای دولتی انگیزه لازم را برای واردات فولاد و خروج تقاضای خود از بازار داشته باشند.

[باید توجه داشت که توسعه شایعه کاهش تعرفه واردات فولاد خود به عاملی برای رسوب فولاد در بنادر تبدیل می شود. بندر انزلی و بنادر جنوبی کشور دارای رسوب قابل توجه فولاد توسط واردکنندگان عمده می باشد. بدیهی است کاهش تعرفه واردات فولاد می تواند سود هنگفتی برای این واردکنندگان به همراه داشته باشد. به خصوص اینکه اکثر بنادر کشور به مناطق ویژه اقتصادی تبدیل شده اند که تعرفه های انبارداری آن در صورتی که در انتهای کار قبض انبار تفکیکی صادر شود با گذر زمان کاهش می یابد. به هر حال به نظر نمی رسد فولاد نیازی به ورود به سیستم قیمت گذاری داشته باشد و ابزار تعرفه ای دولت برای اینکه عرضه آن را افزایش دهد کفایت کند. البته پیش بینی قیمتهای جهانی می تواند در مسیر آینده قیمت فولاد به عنوان یکی از مهمترین نهاده های تولید کشور به خصوص در صنعت ساختمان نقش داشته باشد. بنابراین بررسی قیمت جهانی فلزات و پیش بینی هایی که در این خصوص در بولتن فلزات آریاسهم ارایه می شود می تواند مفید باشد.]

js