جزئیات
تعداد نظرات ارسالي: 0
تعداد بازديد: 862
تاريخ ايجاد: 89/05/17 00:00
نويسنده: gholipor gholipor


صندوق سرمايه گذاري ارزي ايرانيان
در دومین همایش ایرانیان مقیم خارج از کشور وعده یک سال پیش افتتاح صندوق سرمایه گذاری برای ایرانیان خارج از ایران عملی شده و این صندوق با سرمایه اولیه یکصد میلیون یورو افتتاح شد. از جمله موسسان اولیه این صندوق بانکهای اقتصاد نوین، تات، ملت، پارسیان، پاسارگاد به همراه شرکتهای سرمایه گذاری ایران، امید، پارس آریان، سرمایه گذاری میراث فرهنگی، توسعه صنعت البرز، تعاونی اعتبار مولی الموحدین، موسسه مالی و اعتباری ایرانیان و موسسه کارسازان آینده هستند. موسسان صندوق مبلغ 26 میلیون یورو را پرداخت نموده و سقف مجوز پذیره نویسی 500 میلیون یورو را اخذ کرده اند. بدین ترتیب در صورت استقبال از این صندوق و تامین سقف سرمایه ، صندوق سرمایه گذاری ارزی حدود یک درصد کل بازار سرمایه ایران ارزش خواهد داشت ( ارزش روز بورس اورق بهادار در حدود 73 میلیارد دلار است) .
ایرانیان مقیم خارج با خرید هر واحد سرمایه گذاری در این صندوق که معادل 1000 یورو است و خرید حداقل 10 واحد می توانند با حداقل ده هزار یورو نسبت به مشارکت در این صندوق اقدام نمایند. همچنین مقرر شده که منابع این صندوق تنها در بورس سرمایه گذاری شود. این صندوق در کیش ثبت شده تا با توجه به قوانین و مقررات تسهیلات بیشتری در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد. از جمله این تسهیلات معافیت مالیاتی سرمایه گذاران است . همچنین سرمایه گذار حداکثر ظرف 7 روز می تواند منابع خود را از صندوق و کشور خارج نماید.
تاسیس صندوق سرمایه گذاری یکی از ابزارهای مناسب برای جذب سرمایه و افزایش سرمایه گذری در کشور میباشد که با توجه به وضعیت مناسب بورس اوراق بهادار این اتفاق در زمان مناسب رخ داده است. اما از سوی دیگر باید توجه داشت که استفاده از منابع خارجی همانقدر که مفید بوده و داری جذابیت خاص خود است نیازمند توجه به برخی موارد نیز می باشد. اساسی ترین نیاز برای سرمایه گذاری بحث امنیت سرمایه است بدین معنی که سرمایه گذار در صورتی اقدام به ارزیابی سرمایه گذاری می کند که امنیت آن تضمین شده باشد. با توجه به اصلاحاتی که در قانون جذب سرمایه گذاری خارجی انجام شده است تا حدود زیادی این امنیت وجود دارد لیکن شرایط بیرونی اقتصاد و تحریم کشور می تواند تاثیر منفی در این مقوله داشته باشد.
نکته دیگر در مورد فعالیت این صندوق، تاثیر آن بر بورس اوراق بهادار است. هر چند در وضعیت فعلی بورس و با فرض جذب حداکثر 500 میلیون یورو، اندازه این صندوق حدود یک درصد کل بازار خواهد شد که رقم قابل توجهی نیست اما باید توجه نمود که میزان سهام شناور در بازار حدود 20 درصد است که بدین ترتیب اندازه این صندوق 5 درصد سهام شناور بازار خواهد شد که می تواند به شدت بر تقاضا تاثیر گذاشته و موجب رشد حبابی قیمتها شود. از سوی دیگر در صورتی که به هر دلیلی اعم از سیاسی و یا اقتصادی سرمایه گذاران نسبت به خارج کردن دسته جمعی سرمایه های خود از این صندوق اقدام نمایند و صندوق برای تامین سرمایه آنها نیازمند فروش سهامی که در بورس خریده است شود، بازار سرمایه دچار افت خواهد شد.
به نظر می رسد این صندوق با توجه به شرایط بورس و همچنین تسهیلات آن از جمله معافیت مالیاتی از استقبال مناسبی برخوردار شود که این امر فرصت مناسبی را برای تسریع در روند خصوصی سازی در اختیار دولت قرار می دهد. لذا دولت باید با مغتنم شمردن این فرصت علاوه بر جذب سرمایه های ایرانیان مقیم خارج از کشور، فرآیند خصوصی سازی را تسریع بخشد. تسریع در فرایند خصوصی سازی و عرضه شرکتهای پر تعداد دولتی که علی رغم تصریح قانون و سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی همچنان در تملک دولت و یا شرکتهای شبه دولتی هستند علاوه بر اینکه موجب گسترش قابل توجه اندازه بازار سرمایه می شود، نگرانی در خصوص ایجاد تلاطم در بازار سرمایه توسط صندوق ارزی را نیز کاهش می دهد.


js