جزئیات
تعداد نظرات ارسالي: 0
تعداد بازديد: 308
تاريخ ايجاد: 89/05/09 00:00
نويسنده: gholipor gholipor


تحريم هاي اقتصادي:
از آنجایی که این روزها مهمترین اخبار و بزرگترین عامل موثر بر اقتصاد ایران تحریمها هستند به جرات می توان گفت که در خصوص ابعاد مختلف این تحریمها حرفهای نگفته و تحلیلهای جدید فراوانند.
تحریمهای جدید اقتصاد ایران را به حق باید تک های حریف در یک جنگ اقتصادی نامید چرا که تحریمهای سریع و در عین حال گسترده آن هم پس از یک توافق نسبتا تاریخی که به نوعی یک عقب نشینی تاریخی برای ایران نیز بود ویژگی غافلگیر کننده ای همچون یک تک در میدان جنگ نظامی داشت.
اما ایران تا کنون پاتک مناسبی به این تکها نشان نداده است. بدون شک دستان ایران در واکنش فعال و فرامرزی به این تحریمها خالی است . ایران در اقتصاد جهانی تنها در بازار انرژی نقش نسبتا مهمی دارد (تامین کننده کمتر از 4 درصد از عرضه نفت خام جهان) و در سایر بازارها به زحمت سهمی نزدیک به 5/0 درصد را داراست بزرگترین پاتک فرامرزی ایران می توانست قطع صادرات نفت خام ایران باشد در حالیکه امروز ایران به شدت به صادرات نفت خام وابسته است و دنیای خارج به سرعت خود را از وابستگی به نفت خام صادراتی ایران جدا می کند حتی علیرغم وجود منابع غنی نفتی در خاک ایران چشم انداز رشد تولید و صادرات نفت خام ایران به قدری تیره و تار است که بازار انرژی جهان نگرانی چندانی از اخراج ایران از بازار عرضه نفت خام ندارد.
دومین گروه از پاتکهای احتمالی ایران استفاده از موقعیت استراتژیک تنگه هرمز برای ایجاد هزینه و تهدید منافع شرکتها و کشورهای تحریم کننده ایران است به نحوی که با روشهایی همچون بازدید کشتیها یا توقیف موقت آنها و روشهای مشابه به تحریم کنندگان ایران بفهماند که دستهای ایران برای مقابله به مثل چندان خالی نیست اما این نوع واکنشها به دلیل موقعیت فعلی ایران از نظر سیاسی به معنای تیر خلاص بر باقیمانده اعتماد جهانی به ایران خواهد بود که به سرعت زمینه مساعد را برای برخورد قهری با ایران فراهم می کند .
بنابراین در چنین شرایطی اقتصاد ایران می بایست سنگرهای خود را برای دفاع و جلوگیری از آسیب پذیری مستحکم تر سازد ظاهرا تا این لحظه تنها واکنش رسمی و نسبتا جدی مسولان اقتصادی ایران این بوده که ایران توانائی آن را دارد که روزانه 15 میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین خود اضافه کند و از این مهمتر تا سه سال دیگر چند برابر مصرف داخلی بنزین تولید کند و در ردیف بزرگترین صادرکنندگان بنزین قرار گیرد.
این خبر نیز بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد زیرا مشکل فعلی اقتصاد ایران صرفا تحریم بنزین نیست و اتفاقا علیرغم حساسیت بنزین در بین کالاهای تحریم شده به دلیل ایجاد نظام سهمیه بندی بنزین قابلیت مدیریت دولت بر عرضه و تقاضای این کالا از سایر کالاهای تحریم شده بیشتر است .
بعلاوه اگر ایران بخواهد در پایان سه سال آینده ظرفیت تولید بنزین را سه برابر کند احتمالا می بایست برای تامین خوراک پالایشگاههای خود نفت خام وارد نماید! زیرا هم اکنون با مصرف روزانه قریب به 2 میلیون بشکه نفت خام در روز تنها 45 میلیون لیتر بنزین در روز تولید می کند.
بنابراین خاکریزهای دفاعی اقتصاد ایران صرفا باید در درون مرزهای این اقتصاد و در بستر سیاستهای پولی و ارزی و مالی بنا شوند و فرصت چندانی برای این قبیل واکنشها باقی نمانده است .
در حالیکه هر روز خبر جدیدی در خصوص تنگتر شدن فضای تحریمها شنیده می شود هنوز هیچ اقدام اصلاحی در سیاستهای پولی و مالی و ارزی ایران مشاهده نمی شود بودجه دولت در شرایط فعلی نیازمند اصلاح اساسی است و حتی اگر دولت و مجلس نخواهند به دلایل سیاسی و امنیتی دست به اصلاح بودجه بزنند دولت باید خود دست به کار شده و در تامین و تخصیص منابع بودجه ای راه اصلاح را در پیش بگیرد که تاکنون خبری در این خصوص منتشر نشده است. وابستگی کمتر به منابع ارزی، صرفه جویی در مصرف بقایای حساب ذخیره ارزی، کاهش هزینه های جاری دولتی و ... از جمله ضرورتهای کنونی برای اصلاح بودجه در این روزهاست.
سیاستهای ارزی نیز نیازمند تغییر اساسی هستند تا در شرایط شخت تر آینده قدرت مانور اقتصاد ایران حفظ شود و تغییر این سیاستها باید به گونه ای باشد که به حفظ ذخایر ارزی بانک مرکزی بینجامد.
تورم پدیده ای است که در اقتصاد تحریم شده زمینه بیشتری برای بروز و ظهور دارد و از این رو سیاستهای پولی نیز ضرورتا نیازمند اصلاحند اصلاحی که در آن می بایست نیم نگاهی به حمایت از تولید نیز داشت همان سیاستی که می توان از آن به عنوان سیاست انقباض پولی هوشمندانه و هدفمند یاد کرد. تا چرخهای تولید از این انقباض کمتر متاثر شوند.

js