جزئیات
تعداد نظرات ارسالي: 0
تعداد بازديد: 166
تاريخ ايجاد: 17/10/14 04:48
نويسنده: سید سلمان نصیرزاده


مهمترین نکات سخرانی ترامپ و حواشی پس از آن

دونالد ترامپ،  دستور بازبینی سیاست‌های آمریکا در ارتباط با " ایران" را داده است.
ترامپ اتهام‌های معمول آمریکا را علیه حکومت ایران تکرار کرد.
آقای ترامپ ایران را متهم کرد که منطقه خلیج فارس را ناامن می‌کند.او از خلیج فارس با عنوان "خلیج عربی" یاد کرد.ترامپ گفت در حالی که حکومت ایران در آستانه فروپاشی بود، دولت اوباما تحریم‌ها را برداشت.
او گفت توافق هسته‌ای با ایران یکی از بدترین توافق‌های تاریخ است که شریان حیاتی سیاسی و اقتصادی به حکومت ایران داد.
ترامپ با تکرار انتقادهای قبلی از برجام، گفت از نظر بسیاری ایران با کره شمالی همکاری می‌کند.او گفت ایران مطابق روح برجام عمل نمی‌کند.
دونالد ترامپ گفت به وزارت دارایی آمریکا اجازه می‌دهد که کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تحریم کند.دونالد ترامپ گفت تصمیم گرفته است که پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکند.
او گفت در کنگره طرحی برای بازبینی برجام طرح می‌شود.دونالد ترامپ گفت اگر طرح بازبینی کنگره به نتیجه نرسد، برجام به پایان می‌رسد.

 در حقیقت ترامپ همه چیز را به کنگره واگذار کرد با این شرایط  حالا توپ در زمین کنگره آمریکاست. کنگره در سیطره جمهوری خواهان است ولی احتمالا در برگرداندن تحریمها و خروج آمریکا از برجام با احتیاط و محافظه کاری برخورد خواهد کرد
به نظر میرسد سخنان   ترامپ البته قدری شرکت‌های بزرگ خارجی را درباره آینده توافق هسته ای و ثبات بازار ایران نگران  کند ولی هرگونه اثر عملی آن بر قراردادها و بر سرمایه گذاری خارجی اول از همه به واکنش دولتهای اروپایی در برابر اقدام آقای ترامپ و بعد واکنش خود حکومت ایران به آن بستگی دارد.
انچه مشهود است برای بازگشت تحریمها لازم است یا آمریکا بطور یک جانبه از توافق خارج شود که خود نقض برجام است و یا اثبات کند ایران برجام را نقض کرده است. با توجه با اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر اعضای توافق هسته ای همه التزام ایران به برجام را تایید می کنند، اثبات نقض آن در کمیته نظارت بر اجرای برجام کار سختی خواهد بود.
در همین حال خبرها حاکی از آن است که وزارت دارایی آمریکا اعلام کرده است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تحریم می‌کند.

همچنین  دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا همین حالا به برجام پایان نمی‌دهد، گفت: "من روند دو مرحله‌اى را دوست دارم. هر وقت بخواهم مي‌توانم برجام را از بين ببرم. در مدت كوتاه خواهيم ديد كه آيا كنگره عمل مي‌كند يا نه. اگر نكند برجام را به هم ميزنم."

در عین حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده است که این کشور در برجام می‌ماند.او گفته است: "نگذارید عنوان‌های خبری در تلویزیون‌ها گولتان بزند. ما داریم در برجام می‌مانیم، در عین حالی که رویکردمان در خصوص اقدام‌های تروریستی ایران و... را گسترش می‌دهیم."
پس از سخرانی ترامپ بیانیه پنتاگون درباره ایران منتشر شد  بر این اسا سرگرد ایدرین رنکین-گالووی، سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا برای اعمال فشار بر ایران راه‌های تازه ای را پی می‌گیرد.
او گفت: "ما عرصه‌های جدیدی را که می‌توانیم با همکاری متحدانمان بر رژیم ایران فشار بیاوریم شناسایی خواهیم کرد، برای اینکه بتوانیم نفوذ بی‌ثبات کننده ایران را خنثی کنیم و قدرت تهاجمی آن به خصوص حمایت از گروهای تروریستی و شبه نظامی را محدود کنیم."

اما پس از سخرانی ترامپ ؛ فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت هم اکنون سرنوشت برجام در دست کنگره آمریکا است.
او گفت یک کشور به تنهایی نمی‌تواند برجام را تمام کند.فدریکا موگرینی گفت برجام یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و رئیس جمهور هیچ کشوری نمی‌تواند به آن پایان بدهد.
موگرینی گفت ما  برجام  را برهم نمیزنیم به خصوص حالا که کاراست ، آژانس هیچ موارد نقضی در این  رابطه  گزارش نکرده است  برجام  یک  ستون  محکم است  و باید ان  را  نگاه داشت

همچنین آلمان، فرانسه و بریتانیا در یک بیانیه مشترک اعلام کردند کاملا به برجام متعهد می‌مانیم  در عین حال آنهاگفته‌اند که نسبت به برنامه موشکی ایران نگرانی‌هایی دارند و آماده هستند تا در همکاری با آمریکا این مسایل را حل کنند. سه قدرت اروپایی همچنین گفته‌اند خواهان مذاکره درباره سیاست منطقه‌ای ایران هستند.


js