تعداد نظرات ارسالي: 0
تعداد بازديد: 32
تاريخ ايجاد: 17/10/10 09:30
نويسنده: سید سلمان نصیرزاده


دو رخداد مهم برای رمپنا (آزاد)

روز گذشته مرحله اول تامین مالی صندوق سرمایه گذاری پروژه آرمان پرند مپنا به میزان 1000 میلیارد ريال، در کسری از ثانیه در بورس انرژی انجام شد. این مهم در حالی بود که ۴.۵ برابر اوراق عرضه شده در بورس، تقاضا برای این اوراق وجود داشت.

در حقیقت این مهم برای اولین بار در کشور رخ داد، که بر این اساس بخشی از پروژه تبدیل نیروگاه گازی پرند مپنا به نیروگاه سیکل ترکیبی از طریق صندوق پروژه و با استفاده از سرمایه های مردم تامین مالی شد.

ارزش کل پروژه ۲۸۰۰ میلیارد تومان و حجم کل تامین مالی که از طریق صندوق پروژه و در سه مرحله صورت می‌گیرد، ۳۵۰ میلیارد تومان است. سود حداقل ۲۰ درصدی برای سرمایه گذاری در این پروژه پیش بینی شده است.

در خبری دیگر شاهد امضای نخستین قرارداد نفتی مناطق نفت‌خیز جنوب بودیم بر این اساس شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با شرکت‌های مختلف داخلی و خارجی از جمله پرشیا، مپنا، زاروبژنفت، پاسارگاد، تات نفت و تنکو تفاهم نامه همکاری امضا کرده است که در این راستا مطالعه شرکت مپنا روی میادین رگ سفید، کرنج و پارسی بوده و شرکت انرژی پاسارگاد در میادین شادگان، کرنج و پارسی مطالعه کرده است. امضای تفاهم نامه همکاری بین شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و زاروبژنفت روسیه با هدف مطالعه توسعه میدان های شادگان و رگ سفید بوده است. همچنین شرکت نفت فیلیپین عضو پرگس بوده و این کنسرسیوم  روی میادین کرنج و شادگان مطالعه کرده است. به گفته مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب وی از امضای نخستین قرارداد توسعه میادین نفتی در این شرکت تا دی ماه خبر داد و گفت: این قرارداد در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی، امضا خواهد شد.