جزئیات
تعداد نظرات ارسالي: 0
تعداد بازديد: 200
تاريخ ايجاد: 17/09/09 09:13
نويسنده: سید سلمان نصیرزاده


آنچه در بازار گذشت

به دلیل قرار داشتن در آخرین روز کاری هفته و در پیش بودن تعطیلی، بازاری کم حجم و بی رمق را شاهد بودیم که بسیاری از گروه ها، متعادل و همراه با نوسانات منفی را سپری کردند.

فلزی معدنی ها به همراه پتروپالایشی ها و خودرویی ها از فشار عرضه ها برخوردار بودند و در آنسو قندی ها در اواخر بازار با اقبال مواجه شدند و نوسانات مثبتی را ثبت کردند. نهایتا شاخص کل در پایان بازار با ۵۸ واحد نزول به ارتفاع ۸۳،۶۷۵ واحدی رسید که نمادهای فولاد، فملی، شپنا و خساپا بیشترین تاثیر منفی را داشته است و وبملت بیشترین تاثیر مثبت را داشته است

در روز چهارشنبه و بعد از اینکه قیمتهای جهانی فلزات افت محسوسی را در بازارهای جهانی تجربه کردند، شاهد افت در گروه فلزات و معدنی بودیم که همین موضوع برای منفی کردن بازار و شاخص کافی بود. جالب اینکه در این روز بانک ملت بیشتری تاثیر مثبت را داشت. در مجموع به نظر می رسد که شرایط مثبت هنوز از احتمال بالاتری برخوردار است ولی اگر در هفته های آتی افت ادامه یابد، انتظار نداریم که افت عمیقی باشد و از دید زمانی هم طولانی شود. لذا در مجموع شرایط مثبت تلقی می شود. صنایعی که از پتانسیل رشد در هفته های بعد برخوردارند، خودرو و قطعات خودرو، تجهیزاتی و پالایشگاه ها می باشند.

 

در گروه فلزی و معدنی مهمترین رخداد اصلاح قابل توجه قیمت ها بود به نحوی که مس با کاهش 4 درصدی به 6666 دلار رسید و روی هم به 3030 دلار رسید این مهم میتواند عاملی برای اصلاح قیمت های نمادها موثر دربازار سهام باشد

در گروه پتروشیمی به واسطه رشد قیمت ذغال سنگ شاهد افزایش قیمت متانول به مرز 360 دلار هستیم ، اوره هم با رشد به مرز 230 دلار رسید که می تواند موجب اقبال مجدد به این شرکت ها در هفته آتی باشد.

همچنین در این روز سخاب 5 هم معامله شد بر این اساس ۳۶ میلیارد و ۳۸۷ میلیون تومان اوراق اسناد خزانه اسلامی در نماد «سخاب۵» در ۱۰۴ ثانیه به فروش رسیدند . خریداران در قیمت فعلی که در محدوده ۹۲ هزار و ۶۰۰ تومانی اقدام به خرید کردند ، با توجه به ۱۶۰ روز زمان تا سررسید این اوراق(بهمن 96) ، بازده حدودا ۱۸ درصدی کسب خواهند کرد .


js